İstanbul Gelişim Üniversitesi

Kariyer Merkezi

Ekibimiz

İGÜ Kariyer Merkezi olarak biz, çok büyük bir ekibin parçasıyız. Kariyer Gelişimine ilişkin projelerimizi, Okulumuzun Öğrenci Konseyi'ndeki öğrencilerimizle, Akran Mentorlarımızla, Mezunlar Derneği'mizle, Halkla İlişkiler, Bilgi İşlem, Öğrenci İşleri, Kütüphane, SKS Erasmus idari birim çalışanlarımızla ve akademik bölüm başkanlarımızla birlikte yürütüyoruz. 

Oluşturduğumuz proje grupları ile "çeşitliliğe değer veren ve farklılıklardan sinerji yaratan" bir yaklaşım ile çalışıyoruz.

Proje gruplarımızı oluştururken en az bilgi ve beceri kadar istekliliği de dikkate alıyoruz. Katkı sağlamak ve başarılı sonuçlar ortaya koymak konusunda istekli ekiplerimiz, öğrencilerimize, mezunlarımıza ve çalışanlarımıza yüksek kaliteli hizmet sunmamızı mümkün kılıyor.

Rengin AKKEMİK

Kariyer Merkezi Müdürü
rakkemik@gelisim.edu.tr

1962 yılında İstanbul'da doğdum. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Fakültesi'nden mezun oldum ve PIAR Gallup'ta Piyasa Araştırma Yöneticisi olarak profesyonel çalışma hayatına adım attım.
 
Aldığım güçlü mesleki eğitim ve eğitimim esnasında yaptığım stajlar sayesinde; fizibilite çalışmaları, tüketici tutum ve davranış araştırmaları, yeni ürün testleri, marka araştırmaları, reklam pre ve post testleri, müşteri memnuniyet araştırmaları gibi birçok farklı alanda kalitatif ve kantitatif araştırma projelerini başarıyla yönetebildim. Bu süreçte büyük ölçekli ulusal ve uluslararası firmalarla çalışma fırsatı bulmak bana değerli kazanımlar sağladı. İlk iş deneyimimde edindiğim "araştırmacı bakış açısı" ilerleyen yıllarda görev aldığım her alanda beni destekledi ve yol gösterdi. İlaç, medikal, medya, reklam ve perakende sektöründe uluslararası kurumlarda görev aldığım 17 yıl boyunca, üretim planlama, stratejik planlama, kalite yönetimi, müşteri ilişkileri ve pazarlama iletişimi alanlarında yöneticilik yaptım.
 
En az başarılarımdan mutlu olduğum kadar başarısızlıklarımdan öğrenmeyi öğrendim. En az bilgi kadar, bilgiyi beceriye dönüştürmenin değerini anladım.
 
2003 yılında FranklinCovey Türkiye ekibine katılarak Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık alanında eğitimci ve fasilitatör olarak çalışmaya başladım. Bilmek ile bildiğini diğerlerine aktarmak arasındaki derin farkı farketmek yeni bir gelişim alanı olarak karşıma çıktı. Uluslararası Fasilitatörler Derneği'ne (IAF) üye oldum ve fasilitasyon yetkinliklerimi geliştirmek amacıyla Avrupa'nın farklı ülkelerinde IAF tarafından düzenlenen seminerlere, konferanslara katıldım, deneyimli fasilitatörlerden eğitimler aldım. Temel psikolojiye, yetişkin öğrenme kuramına, yetişkinleri öğrenme sürecine dahil etmeye ve öğrenme motivasyonlarını yükseltmeye ilişkin edindiğim bilgiler konuya duyduğum ilgiyi ve heyecanımı artırdı. Neredeyse 15 yıldır kurumsal gelişim alanında çalışıyorum ve öğrenmeye devam ediyorum.
 
Kurumsal öğrenme projelerinde çalışırken, gençlerimizin eğitim hayatından iş hayatına geçişte yaşadıkları uyum sorunlarına yakından şahit olma fırsatı buldum. Kariyer gelişimi açısından önemli bir handikap olan uyum meselesinin, eğitim hayatları süresince mesleki bilgi edinmeye odaklanıp sosyal becerilerini geliştirmeye gereken önemi veremiyor olmalarından kaynaklandığını gördüm. Ve hatta, iş yaşamının ilerleyen yıllarında da, bu kez "iş odaklı" olmayı gerektiren bir yoğunluk içine girildiğini ve sosyal beceri geliştirme konusunun yine ihmal edilmekte olduğunu düşünüyorum.

Gelişim Üniversitesi'nde Kariyer Gelişim Merkezi Müdürü olarak göreve başlarken Gelişimde Fark Yaratan Kariyer sloganını benimsedik. Vizyoner yöneticilerimizden, akademisyenlerimizden, idari birimlerimizden ve öğrencilerimizden aldığımız destek ile kariyer gelişimde fark yaratmayı hedefliyoruz. Yaratmak istediğimiz fark, öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve çalışanlarımızın mesleki bilgi donanımlarını sosyal becerilerle zenginleştirmek, ne yaptığı kadar nasıl yaptığına da özen gösteren bireyler olmaları yönünde desteklemek ve böylelikle toplumsal yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlamaktır.
 

Mehmet Emin KEKE

Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı
mkeke@gelisim.edu.tr

Ülkelerin kalkınmaları ancak eğitimle mümkün olur. Ülkemizin gelişmesine katkı sağlamak isteyen her eğitimci gibi ben de bunu kendime görev edindim. Bir öğretmen olarak ülkemizin ihtiyaç duyacağı milli ve manevi değerlerine bağlı, entelektüel ve aynı zamanda bir dünya vatandaşı olabilecek nesiller yetiştirmek için çalıştım ve hala çalışmaktayım.

Uludağ Üniversitesi ile başladığım yolculuğum şu anda İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde devam etmekte. Bu sırada; biri eğitim, diğeri de işletme olmak üzere iki tane yüksek lisans yapma imkânı buldum. Bir yandan öğretmenlik yaparken diğer yandan diğer yandan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin Kariyer Merkezi ve Akademik Merkez’de çalışmalarıma devam etmekteyim. Öğrencilerimle birlikte TÜBİTAK’a projeler hazırladık. Avrupa Birliği Projeleri içinde yer aldık. Girişimcilik ve inovasyonla ilgili bir etkinlik olduğunda bunun içinde öğrencilerimizin de yer alması için çaba gösterdik.

Eğitim, meyvelerini yıllar sonra alabileceğimiz bir koşu; bir bayrak yarışı. Büyüklerimizden aldığımız bu bayrağı gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek biçin biz “Gelişim Üniversitesi Kariyer Merkezi” olarak var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
 

Ecem Yegen

Kariyer Merkezi Uzmanı
eyegen@gelisim.edu.tr

İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Şu anda ise Siyaset Bilimi ve Uluslarararası İlişkiler alanında master öğrencisiyim.

Siyaset Bilimine her zaman özel bir ilgim vardı. Alanımda çokça araştırma yaparak sosyal politikalara daha geniş perspektiften bakabilmek en büyük kazancım oldu. Aldığım akademik eğitimi ve teorik bilgileri hayatımın her aşamasında kullanabilmek bölümümün en özel yanı. 
 
Kariyer Merkezinde çalışmak ise benim için ayrıca büyük bir şans. Öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve çalışanlarımızın kariyerine ve kişisel gelişimine yönelik çalışmalarda yer almak beni heyecanlandırıyor. Kariyer Merkezi'mizin projelerinde aktif rol alıyor olmanın kişisel gelişimime ve kariyerime de çok büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. 

Fark yaratan, araştırmacı, rasyonel ve katılımcı öğrenciler yetiştirmek ve "Gelişim'le gelişmelerini sağlamak" Kariyer Merkezi olarak öncelikli amacımız.
 
Tüm bunların yanında Üniversitemizin Mezunlar Derneği'nde Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.