KARİYER GELİŞTİRME MERKEZİ


Araştırmacılık Tanımımız

Meslek alanına ilişkin gelişmeleri hem küresel hem de yerel ölçekte yakından takip eden, potansiyel çalışma alanlarını derinlemesine inceleyen ve kendisinin nasıl bir artı değer katabileceğini araştıran bir birey olmak.


Öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve çalışanlarımızın alanlarındaki gelişmeleri yakından takip edebilmelerine destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar şunlardır;

Kariyer Fuarı

Öğrencilerimizin, kariyer planlama süreçlerinde geniş bir iletişim ağına sahip olmalarının ve doğru verilere ilk elden ulaşmalarının ne denli önemli olduğunu biliyor ve onları bu yönde desteklemek amacıyla her yıl Gelişim’de Kariyer Fuarı düzenliyoruz. Gelişim’de Kariyer Fuarı’nda öğrencilerimiz, sektörlerinde öncü konumda olan firmaların farklı konumlardaki çalışanları, yöneticileri ve İnsan Kaynakları uzmanları aynı platformda buluşuyorlar.

Fuar kapsamında düzenlenen panellere ve çalıştaylara katılarak bir yandan farklı sektörlerde yer alan firmaların çalışma tarzlarına ve işe alım politikalarına ilişkin bilgi sahibi olan öğrencilerimiz diğer yandan ise, staj, yarı zamanlı, tam zamanlı ya da proje bazlı çalışma olanaklarını araştırma fırsatı buluyorlar.

Kariyer Sohbetleri

Öğrencilerimizin kariyer gelişim planlarını oluşturmaya yönelik araştırmalarında onlara sağladığımız bir diğer önemli fırsat ise Gelişim’de Kariyer Sohbetleri’dir. Farklı sektörlerde ve farklı çalışma alanlarında başarılı kariyerlere sahip olan konuşmacıları konuk ettiğimiz Kariyer Sohbetleri’nde öğrencilerimiz, başarının olmazsa olmaz ilkelerini, başarının ardında yatan zorlu süreçleri ve zorluklarla mücadele yöntemlerini birinci ağızdan öğreniyor ve akıllarına takılan soruları doğrudan konuklarımıza sorma olanağı buluyorlar.

Ekonomik ve Sektörel Araştırmalar

Öğrencilerimizin, kariyer hedefleri doğrultusunda doğru kararlar alabilmeleri ve sağlam adımlarla ilerleyebilmeleri için genel ekonomik trendlere ve sektörel gelişmelere ilişkin doğru bilgilere sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz.

Kütüphanemiz ile işbirliği içerisinde, güvenilir kaynaklardan elde edilen ekonomik gösterge analizlerini ve sektör raporlarını düzenli olarak takip ediyor ve öğrencilerimizle paylaşıyoruz.

Firma Gezileri

Sektörlere ve firmalara yönelik araştırmalarını bir adım ileriye taşımak isteyen öğrencilerimizle birlikte, farklı sektörlerden seçtiğimiz öncü ve yenilikçi firmaları ziyarete gidiyoruz. Bu ziyaretlerde öğrencilerimiz, hem olası çalışma ortamlarını yakından gözlemliyor, çalışanlarla sohbet ediyor ve sorularının yanıtlarını ilk ağızdan alma imkânı buluyor, hem de kendilerini onlara tanıtarak ilişki ağlarını geliştiriyorlar.