Kariyer Geliştirme Merkezi -

Özgeçmiş ve Önyazı Hazırlama

gelişim üniversitesi
  1.   Kariyer Geliştirme Merkezi
  2. İçerik


Özgeçmiş ve Önyazı Hazırlama


 ÖZGEÇMİŞ
 
İş arama sürecinizin en önemli aracı olan CV’ ler yapabileceklerinizin birincil fotoğrafıdır. Daha önce yaptıklarınızın ise en belirgin kanıtıdır. Peki, özgeçmişiniz ilk otuz saniyede dikkatleri çeken özgeçmişler arasına girebiliyor mu? Özgeçmişleri doğru ve fark edilir yapan en önemli etkenler nelerdir?

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ya da uzun yıllar çalıştığınız işinizden ayrılma kararı aldınız ve iş arıyorsunuz. İş arama sürecine başlamadan önce ilk yapmanız gereken özgeçmişinizi hazırlamak olacak. Özgeçmiş hazırlama sürecinde izlenmesi gereken en doğru yol aslında yalın ve anlaşılır olmaya çalışmak. Özgeçmişinizin onu okuyacak insanı yoracak derecede uzun olması daha ilk aşamada elenmenize neden olurken sizinle ilgili öğrenilmesi gereken bazı bilgileri paylaşmamak da dikkat çekememenize neden olur.Bunun yanında özellikle son çalışılan iş yerleriyle ilgili eksik bilgiler, tarih yanlışlıkları gibi hatalar da karşı tarafta olumsuz izlenim yaratabilir.

Birbirinden farklı özgeçmişler hazırlamak mümkün olsa da her özgeçmişte mutlaka bulunması gereken ortak özellikler var. Örneğin, klasik bir özgeçmiş kişisel bilgilerinizle başlar. Her formatta olduğu gibi bu formatta da kişisel bilgileriniz yani adres, telefon, e-mail bilgilerinizin güncel olması en önemli noktayı oluşturuyor. Güncel olmayan bir bilgi çok istediğiniz o işi kaçırmanıza neden olabilir. Eğitim bilgilerinizi son mezun olduğunuz okuldan başlayarak vermeli, daha önce çalıştığınız iş yerinizdeki görev tanımlarınızı ana hatlarıyla aktarmalısınız. 

Bir başka puan artırıcı içerik ise referans bilgileri. Özellikle son ayrıldığınız ya da staj yaptığınız iş yerindeki yöneticinizi referans olarak göstermeniz özgeçmişinizi okuyan uzman gözünde ayırt edici olacak ve güvenilir bir algı yaratır. Ancak burada kritik nokta referans olarak yazacağınız kişinin onayının olması. Aksi takdirde oluşacak olumsuz durumlar hiç istemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Tüm bunların yanında özgeçmişinizde daha önce hazırladığınız projelerden örneklerin anlatılması da önemli. Örneğin tasarımla ilgili bir iş arıyorsanız daha önce yaptığınız tasarımlardan örnekler sunmanız CV’nize artı puan getirir.
 
ÖN YAZI
 
Önyazı, iş başvurusunda işverene özgeçmiş ile birlikte sunulacak olan, hangi pozisyona başvurulduğunu ve adayın kendisi ile ilgili olarak kısa bir tanıtım bilgisini de içeren başvuru yazısıdır.
Önyazı; işverenin başvuruda bulunan kişiyi doğru değerlendirebilmesini ve  özgeçmişinin iş niteliklerini karşılayıp karşılamadığının kontrolü açısından  oldukça önemlidir.
Önyazı; giriş, başlangıç, ilk, orta ve son paragraf bölümlerinden oluşur. Ön yazı her aday için farklı bir başlangıç bölümü (yeni mezun,deneyimli veya stajyer için) içerse de sonuç olarak ön yazıyı şekillendiren; başvurulan işte aranan şartlardır. Çünkü iş ilanında aranan meslek ya da nitelikler belli olmakla birlikte çoğu işyeri, iş ilanında deneyimli ve deneyimsiz ayrımını net olarak belirtmektedir. 

CV ÖZGEÇMİŞ